Новый год отмечали с 21 по 23 марта, это приурочивали к весеннему равноденствию. С этим днем было связано много поверий и обычаев. Один из самых главных – украшение во дворе дома дерева или ветки боярышника, издревле считавшегося у адыгов символом плодородия. Пусть наша земля всегда будет плодородной, все добрые начинания дают щедрые всходы, а в каждом доме царят счастье, мир и благополучие! Ижъырэ лъэхъаным щегъэжьагъэу адыгэмэ илъэсыкӏэр загъэмэфэкӏыщтыгъэр гъэтхапэм итӏокӏрэ зырэр ары! А мафэр къызкӏыхахыгъагъэр гъэмрэ кӏымрэ зыщызэхэкӏрэ маф. Мы мафэм Тхьа лъэӏу аш1ыщтыгъэ, джэгукӏэ зэфэмышъхьафхэмкӏэ джэгущтыгъэх, орэдхэр къаӏощтыгъэ, къашъощтыгъэх. Ыкӏи хьамшхунтӏэ чъыгыр агъэкӏэракӏэщтыгъэ. Ащ бзыхьаф зэмышъогъухэр чъыг къутамэмэ апашӏэщтыгъэ, Тхьам елъэӏухэзэ агу дахэу илъыр къафишӏэнэу. Джащ фэдэу, непэ а зэман чыжьэм тыхэплъагъ ыкӏи зыфэдагъэр тыушэтыгъ.